برگزاری مراسم افتتاح خوابگاه دانشجویی دخترانه بنیاد فرهنگی مصلّی نژاد و ساختمان اداری بنیاد دانشگاهی فردوسی در دانشگاه فردوسی مشهد

 

      آیین افتتاح خوابگاه دخترانه بنیاد فرهنگی مصلی نژاد و ساختمان بنیاد دانشگاهی فردوسی در روز پنج شنبه 6 آبان ماه 1395 در پردیس دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد. این مراسم با حضور آقایان دکتر فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری، دکتر مصلی نژاد، دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، مهندس رشیدیان استاندار خراسان رضوی و دکتر امید نایب رئیس بنیاد حامیان علم و فناوری ایران و خیّران محترم در پردیس دانشگاه فردوسی مشهد افتتاح شد. لازم به ذکر است: خوابگاه دانشجویی بنیاد فرهنگی مصلی نژاد در زمینی به وسعت 3200 مترمربع بنا شده و دارای 51 اتاق چهار نفره با ظرفیت اسکان 204 نفر است که تمامی تجهیزات و امکانات رفاهی در آن فراهم شده و در رتبه‌ی نخست خوابگاهی کشور قرار گرفته است. پس از افتتاح خوابگاه دخترانه بنیاد فرهنگی مصلّی نژاد و ساختمان اداری بنیاد دانشگاهی فردوسی، ویژه برنامه این مراسم با حضور آقایان دکتر فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری، دکتر مصلی نژاد، دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر امید نایب رئیس بنیاد حامیان علم و فناوری ایران و مسئولان و اعضاء هیأت امناء بنیاد دانشگاهی فردوسی و خیرین و دانشگاهیان و میهمانان در تالار اجتماعات دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

     آقای دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در این مراسم ضمن تسلیت شهادت امام سجاد (ع) به حاضران برای حضور در دانشگاه فردوسی مشهد خیر مقدم گفتند و ازسوی تمام دانشجویانی که در این خوابگاه ساکن می شوند از آقای دکتر مصلی نژاد تشکر نمودند. ایشان اظهار داشتند که بنیاد دانشگاهی فردوسی از 12 سال قبل در دانشگاه فردوسی مشهد تشکیل شده است و هر کجا که دانشگاه فردوسی مشهد با مشکلی برخورد کرده است، به دانشگاه کمک کرده است. مشارالیه دانشگاه فردوسی مشهد را نماینده و میراث علمی خراسان بزرگ دانستند و افزودند که  این دانشگاه باید پرچم علم و فناوری را به عنوان نماینده خراسان به اهتزاز درآورد؛

     یکی از دانشجویان دختر ساکن خوابگاه‌ها، نیز در متنی که در این مراسم قرائت نمود از آقای دکتر مصلی نژاد برای ساخت این خوابگاه در پردیس دانشگاه فردوسی مشهد تقدیر و تشکر نمود.

     در ادامه مراسم آقای علی باقرزاده رئیس هیأت امناء و از خیّرین بنیاد دانشگاهی فردوسی به نمایندگی از بنیاد به میهمانان خیر مقدم گفتند و سپس آقای علیرضا ناظری مدیر عامل بنیاد دانشگاهی فردوسی در گزارشی اقدامات بنیاد دانشگاهی فردوسی را  به شرح زیر ارائه نمودند:

*اعطای وام ضروری و کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان مستعد و بی بضاعت یا کم بضاعت دانشگاه.

*کمک به پرداخت تمام یا بخشی از شهریه برخی از دانشجویان نیازمند و مستعد دانشگاه که از طریق نمایندگان محترم بنیاد در دانشکده ها، مقامات دانشگاه، و یا رؤسای آموزش دانشکده ها به بنیاد معرفی می شوند.

*معرفی و درمان کلیۀ دانشجویان بی بضاعت یا کم بضاعت دانشگاه که نیاز به معالجات تخصّصی و فوق تخصّصی در حدّ اعمال جراحی، رادیولوژی، سونوگرافی، MRI و غیره داشته اند.

*تحت پوشش قرار دادن شارژ کارت تغذیه چند صد نفر از دانشجویانی که توانایی مالی تهیه یک وعده غذای روزانه خود را ندارند در هر سال تحصیلی.

*اهدای جایزه به دانشجویان رتبه های اوّل سالهای اوّل، دوّم و سوّم کلیۀ رشته های تحصیلی مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه، مشتمل بر لوح تقدیر و بن کتاب.

*اهدای جایزه به فارغ التحصیلان رتبه های اوّل، دوّم و سوّم کلیۀ رشته های تحصیلی مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه، مشتمل بر لوح تقدیر با امضاء ریاست محترم هیأت امناء بنیاد دانشگاهی فردوسی و ریاست محترم دانشگاه و یک قطعه سکّه طلای پارسیان.  

*اهدای جایزه به دانشجویانی که در زمینه "شاهنامه، فردوسی و فردوسی شناسی" ، پایان نامه ای شاخص و یا تحقیقی برترارائه داده اند، مشتمل بر لوح تقدیر و یک قطعه سکه بهار آزادی با پشتیبانی مالیِ استاد ارجمند جناب آقای دکتر محمد جعفر یاحقی.

*اهداء جایزه در هرسال تحصیلـی به یک عضو هیأت علمی برجسته دانشگاه که براسـاس شرایط آئین نامه مربوطه در سطـح دانشـگاه یا کشور، از طریـق کار و تلاش، به برجستـگی های ویژه علمـی، پژوهشـی و فناوری نائل شده باشند.

*اختصاص بورس های تحصیلی به مبلغ 000/350 تومان در هر ماه به کلیه دانشجویانی که با رتبه های زیر 2500 کشوری در آزمون سراسری دانشگاهها پذیرفته شده و در دانشگاه فردوسی مشهد ثبت نام نمایند به مدت 4 سال تحصیلی.

 

      در ادامه مراسم آقای دکتر امید نایب رئیس هیات امنای بنیاد حامیان علم و فناوری ایران ضمن تشکر از حضور در دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشتند که در سال 1394 جلسه اول بنیاد حامیان علم و فناوری تشکیل شد که در حال حاضر بنیاد های تشکیل شده حدود 50 بنیاد می باشد. دکتر امید با تاکید بر اینکه این بنیاد به منظور تامین برخی از زیرساخت‌های علمی برای دانشگاه‌ها تاسیس شده است عنوان کردند: تاکنون نیم میلیون متر مربع فضای آموزشی توسط خیران در دانشگاه‌ها ساخته یا در حال ساخت است که از این مساحت 80 هزار متر مربع آن با کمک بنیاد فرهنگی مصلی‌نژاد به بهره‌برداری رسیده است. ایشان ادادمه دادند که تأسیس بنیاد حمایت از فرهیختگان، فرهنگیان و دانشجویان در آینده نزدیک از اهداف ما می باشد و امیدواریم این بنیاد به زودی راه‌اندازی شود.

     سپس آقای دکتر مصلّی نژاد در سخنان خود از حضور در دانشگاه فردوسی مشهد اظهار خوشحالی نمودند و اظهار داشتند که وظیفه ما اینست که قدر انسانهای بزرگ را بدانیم. ایشان افزودند: خیلی خوشحالم که خوابگاهی ساختم که بنام بزرگ مردی به نام دکتر فرهادی است و افزودند که با توجه به اینکه دکتر فرهادی حدود 60 سال عمر دارند که زمان زیادی از عمر خود را وزیر بوده اند و مسئولیت سنگین این دوران را طی نموده اند، چرا ما نبایستی قدر این سرمایه های ملی را ندانیم و باید بنوعی از این سرمایه های ملی حمایت کنیم. ضمناً در 50 یا 100 سال آینده چطور می توان ایشان و خدمات ایشان را به آیندگان معرفی نمود. پس با نامگذاری این خوابگاه بنام ایشان ضمن قدردانی از زحمات ایشان، به آیندگان نیز معرفی می شوند.

     جناب آقای دکتر فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری هم در این مراسم با تسلیت شهادت امام سجاد (ع) اظهار داشتند : مجموعه وزارت علوم در نظر دارد از ظرفیت خیرین در بهبود کارها کمک بگیرد. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه در تابستان سال جاری بیش از 57 خوابگاهی که رتبه کیفی پنجم را در اختیار داشتند، بازسازی شدند و در حال حاضر خوابگاهی با رتبه پنج نداریم اظهار داشتند: 100 مرکز سلامت و ورزش را در خوابگاه‌های دانشجویی فعال کردیم.

    در ادامه مراسم از کتاب یادنامه خیرین آموزش عالی رونمایی شد که آقای دکتر امید نایب رئیس بنیاد حامیان علم و فناوری ایران اظهار داشتند: در این کتاب خیرین آموزش عالی معرفی شده اند و سعی کردیم خیرینی، که در قید حیات هستند در جلد اول این یادنامه معرفی نماییم، ولی  در طول آماده شدن کتاب برای چاپ، دو تن از خیرین ، مهندس شهرستانی و مهندس تجدد به رحمت خدا رفته اند.

     آنگاه از اشخاصی که در ساخت خوابگاه دانشجویی دخترانه مصلّی نژاد تلاش کرده بودند تقدیر بعمل آمد.

     در پایان این مراسم نیز طی اهداء لوح تقدیری از طرف بنیاد دانشگاهی فردوسی و لوح تقدیر دیگری از طرف دانشگاه فردوسی مشهد به جناب آقای دکتر مصلی نژاد تقدیر و ضمناً از سردیس دکتر مصلی نژاد رونمایی گردید و ایشان ضمن دریافت نشانی، به عضویت افتخاری اعضای هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد در آمدند.

4

 

25

برای مشاهده عکسهای بیشتر کلیک کنید.