« برگزاری مراسم تجلیل از دانش‌آموختگان برتر و عضو هیأت علمی برجستة دانشگاه فردوسی مشهد»

   مراسم سالانة تجلیل از دانش‌آموختگان برتر و عضو هیأت علمی برجستة دانشگاه فردوسی مشهد با حضور مسؤلان و نمایندگان بنیاد و دانشگاه، خیرین، اعضای هیأت علمی، دانش‌آموختگان برتر و خانواده‌های محترمشان، ساعت 8:30 صبح روز پنجشنبه 25 آذر ماه در سالن اجتماعات دانشکدة علوم، با تلاوت آیاتی چند از قرآن مجید، صلوات خاصة امام رضا و پخش سرود جمهوری اسلامی آغاز شد.

    ابتدا جناب آقای دکتر عبدالرضا باقری مشاور محترم وزیر و ریاست هیأت‌های امناء و هیأت‌های ممیزة دانشگاه‌ها ضمن خیر مقدم به همة مهمانان ارجمند، درگذشت زنده‌یاد استاد علی باقرزاده را به دانشگاهیان و خانوادة محترمشان تسلیت عرض نمودند. ایشان سرمایة اجتماعی را به‌عنوان یکی از مقوله‌های مهم در کنار سایر سرمایه‌های اجتماع و یکی از ملاک‌های مهم در ارزیابی عملکرد حکومت‌ها و محافل جهانی دانسته و گفتند که منظور از سرمایة اجتماعی، فراهم‌کردن تعاملات اجتماعی و ایجاد زمینه‌های همکاری و مشارکت آحاد جامعه در ادارة جامعه است و طبیعتاً توجه به سرمایة اجتماعی یکی از ضرورت‌های جدی دانشگاه‌ها است که بنیاد دانشگاهی فردوسی مولود این سرمایة اجتماعی است. امروزه فقط تربیت نیروی انسانی برای استفاده در کشور انتظار نمی‌رود؛ بلکه تربیت فارغ‌التحصیلانی که کارآفرین بوده و منشأ کار، تحول و اشتغال باشند، انتظار می‌رود. در ضمن ایشان اشاره کردند که تأسیس بنیاد دانشگاهی فردوسی در همین راستا بوده و بنیاد یک سرمایة اجتماعی، واسطة میان جامعه و دانشگاه می‌باشد که در 12 سال گذشته که از تأسیس بنیاد می‌گذرد، اقدامات بسیار خوبی انجام شده است. ایجاد اعتماد در جامعه به دانشگاه و متقابلاً دانشگاه به جامعه از مهم‌ترین موضوعات در زمینة سرمایة اجتماعی می‌باشد که این اعتمادسازی در این 12 سال ایجاد شد و این مسئله مرهون تلاش‌های بسیار زنده یاد استاد باقرزاده است.

   ایشان در پایان خاطرنشان نمودند که رسیدن به زیرساخت‌های لازم برای توسعة فناوری به‌خصوص مراکز رشد، ساختارهای لازم برای فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان أعم از زمینه‌سازی‌های عمومی، بسترهای حقوقی و قانونی، فراهم‌کردن امکانات و به‌خصوص برگزاری دوره‌های کارآموزی و همینطور کارآفرینی و آشناکردن فارغ‌التحصیلان به مقولة بازار کار، از اقداماتی است که امیدواریم در دستور کار هیأت امناء بنیاد قرار گیرد.

        پس از سخنان آقای دکتر باقری، ریاست محترم دانشگاه جناب آقای دکتر کافی ضمن تشکر از حضور مهمانان، یاد و خاطرة سه نفر از خیرین بنیاد زنده‌یادان علی حکیمیان، مهندس سید جواد شهرستانی و استاد علی باقرزاده را گرامی داشتند. وی در ادامه از دانش‌آموختگان خواستار فراهم‌کردن زمینة توسعة کشور شدند و فرمودند: کشور ما از لحاظ موقعیت جغرافیایی و داشتن منابع مختلف قابل مقایسه با بسیاری از کشورهای رقیب نیست، لذا امیدوارم به دستان پرتوان شما این استعدادها شکوفا شود. ایشان به افتخارآفرینی دانشجویان اشاره کرده و بیان کردند که در تمامی جشنواره‌ها، همایش‌ها و المپیادهایی که در سال گذشته برگزار شده، دانشجویان دانشگاه فردوسی مقام بسیار بالایی را کسب کردند و در المپیاد ورزشی دانشجویان سراسر کشور که امسال در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد دانشجویان پسر، مقام قهرمانی و دانشجویان دختر، مقام نائب قهرمانی را کسب کردند. نامبرده در ادامه به این نکته اشاره کردند که این دانشگاه تعداد 1330 دانشجوی ثبت‌نام شده بین‌المللی دارد و در حال حاضر 7 درصد دانشجویان، دانشجویان بین‌المللی بوده و روز به روز هم به این تعداد افزوده می‌شود. دکتر کافی این موفقیت‌ها را مرهون عملکرد خوب و پشتوانة فعالیت‌های بنیاد دانشگاهی فردوسی و خیران دانستند و در ضمن دانشجویان و دانش‌آموختگان را سرمایه دانسته و گفتند: آن‌ها عضو خانوادة بزرگ دانشگاه فردوسی بوده و نباید ارتباطشان را با دانشگاه قطع کنند.

  پس از پایان بیانات ریاست دانشگاه، برای گرامی‌داشتن یاد و خاطرة عزیزان تازه سفرکردة بنیاد، آقایان علی باقرزاده و مهندس سید جواد شهرستانی کلیپ‌هایی پخش گردید که مورد استقبال حاضران قرار گرفت.

        آنگاه جناب آقای مهندس فرامرز یغمایی رئیس هیأت مدیرة بنیاد، گزارش مفصلی از فعالیت‌های بنیاد دانشگاهی فردوسی به شرح زیر بیان فرمودند:

  • تأمین بخشی از اسکان دانشجویان به‌خصوص دانشجویان دختر، که در این زمینه بنیاد موفق شده خوابگاه‌هایی را در دانشگاه و در خارج از دانشگاه تأسیس کند که هم‌اکنون 830 دانشجو در این خوابگاه‌ها اسکان دارند.
  • تأمین بخشی از خدمات پزشکی و دندانپزشکی برای دانشجویان که با همکاری پزشکان خوب و مهربان سطح شهر در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های سطح شهر انجام می‌شود.
  • تشویق دانشجویان برای دستیابی به رتبه‌های علمی و دانشی با دادن جوایز و بورس‌های تحصیلی که در اختیار دانشجویان گرامی گذاشته می‌شود.
  • کمک به انتخاب استاد برتر دانشگاه فردوسی که به کمک کمیته‌های علمی- پژوهشی بنیاد انجام می‌شود.
  • تأمین بخش کوچکی از نیازهای مالی دانشجویان أعم از پرکردن شارژ کارت تغذیه آن‌ها و یا کمک‌هایی که طبق نظر دانشگاه‌ها و ادارة رفاه در اختیار دانشجویان گذاشته می‌شود.

    ایشان سال 1395 را به مناسبت آغاز سیزدهمین سال تأسیس بنیاد، سال اخلاق و مدارا دانسته و فرمودند: برای ارائة خدمات بهتر توسط بنیاد، نیاز به هم‌فکری دانشجویان و دانش‌آموختگان است تا بنیاد بتواند کارهای بهتر و بیشتری را، در جهت رفاه و پیشبرد دانشگاه فردوسی انجام دهد.

    در ادامه قطعه‌ای توسط دانشجویان گروه موسیقی دانشگاه اجرا شد و سپس آقای دکتر توکلی‌زاده عضو کمیتة علمی- پژوهشی بنیاد در رابطه با نحوة انتخاب عضو هیأت علمی برجسته دانشگاه، به نکاتی اشاره کردند و هدف از این انتخاب را ارتقای کمی و کیفی دانشگاه فردوسی و پاس‌داشت کیان دانش و ارزش‌گذاری به فعالیت‌های پژوهشی دانستند. سپس دکتر ابوالقاسم گلیان استاد دانشکدة کشاورزی گرایش علوم دامی به‌عنوان استاد برجسته معرفی شدند.

        پس از آن آقای دکتر یاحقی در رابطه با جایزة فردوسی‌شناسی به نکاتی اشاره کردند و فرمودند:بنیاد دانشگاهی فردوسی سهم بسیاری در حمایت از معرفت و اندیشه دارد و جایزة فردوسی شناسی به هر کس که در زمینة فردوسی‌شناسی کاری، تولیدی، مقاله‌ای، رساله‌ای حتی اثر هنری انجام دهد، تعلق می‌گیرد.

در پایان جلسه، با حضور مسؤلین، جایزة عضو هیأت علمی برجسته که شامل یک لوح تقدیر، یک نشان نفیس به نام بنیاد دانشگاهی فردوسی و 8 سکه تمام بهار آزادی به نیت امام مهربانی‌ها است، به آقای دکتر ابوالقاسم گلیان عضو هیأت علمی برجسته سال جاری اهدا گردید و سپس دکتر گلیان از بنیاد دانشگاهی فردوسی به خاطر انتخابشان تشکر و قدردانی نمودند. آنگاه جایزة فردوسی شناسی نیز به آقای وحید بهرامی و سزکار خانم طاهره سیفی‌زاده، اهدا و در خاتمه از دانش‌آموختگان برتر دوره‌های کارشناسی سال جاری دانشگاه که رتبه‌های اول، دوم و سوم رشتة خود را که در بین هم‌کلاسی‌هایشان کسب نموده‌اند با اهداء لوح‌های تقدیر و یک قطعه سکة پارسیان تقدیر به عمل آمد. این جلسه ساعت 11:30 صبح به پایان رسید.

برای دیدن عکسهای بیشتر کلیک نمائید